Pamätná izba E.A. Cernana, otvorená v roku 1994, sa nachádza v budove Obecného úradu priamo v centre obce Vysoká nad Kysucou. Izba vznikla pri príležitosti navštívenia obce E.A. Cernana- ,,Apolóna z Kysúc ˮ - vnuka Štefana Čerňaňa a Anny rod. Lučanovej.

Pamätná izba, ktorú graficky a esteticky navrhol akademický maliar Miroslav Cipár, je zdobená dobovými fotografiami Kysúc prelínanými dokumentami zo života E.A. Cernana, ozdobená o pozostatky z kozmickej lode Apollo 17 a vlastnoručným podpisom s venovaním od „Apolóna z Kysúc".

Pamätnú izbu E.A. Cernana je možné navštíviť každý pracovný deň od 7:15 – 15:15 hod., ostatné dni vo vopred dohodnutom termíne s prednostom Obecného úradu vo Vysokej nad Kysucou - Ing. Ladislavom Kubačákom na telefónnom kontakte 0905 507 064 alebo prostredníctvom emailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

V súčasnosti sa Pamätná izba využíva na spoločenské udalosti ako zasadnutia obecného zastupiteľstva, sobášne obrady, uvítanie detí do života i ako výstavná miestnosť.