Pamätná izba E. A. Cernana, otvorená v roku 1994, sa nachádza na 1. poschodí v budove Obecného úradu priamo v centre obce Vysoká nad Kysucou. Izba vznikla pri príležitosti navštívenia obce E. A. Cernana ,,Apolóna z Kysúc ˮ - vnuka Štefana Čerňaňa a Anny rod. Lučanovej.

Pamätná izba, ktorú graficky a esteticky navrhol akademický maliar Miroslav Cipár, je zdobená dobovými fotografiami Kysúc prelínanými fotografiami zo života E. A. Cernana. Nájdete tu i publikácie týkajúce sa E. A. Cernana, pamätnú medailu či pamätnú poštovú známku, no i dva malé artefakty z kozmických lodí Apollo 10 a Apollo 17. Súčasťou je i pamätná kniha s vlastnoručným zápisom a podpisom E. A. Cernana, ktorý zápis osobne vyhotovil pri návšteve obce Vysoká nad Kysucou.

Pamätnú izbu E. A. Cernana je možné navštíviť každý pracovný deň od 7:15 – 15:15 hod., ostatné dni vo vopred dohodnutom termíne, ktorý je možné si rezervovať na sekretariáte starostu obce na telefónnom kontakte 0905 884 634 alebo prostredníctvom e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

V súčasnosti sa Pamätná izba využíva na spoločenské udalosti ako zasadnutia obecného zastupiteľstva, sobášne obrady či uvítanie detí do života.